Książki, nowości

Tajemnica starej szafy

Narzeczona z getta” Sabiny Waszut to jedna z tych powieści, które mocno zapadają w pamięć. Autorka zręcznie splata przeszłość z teraźniejszością, opowiadając historię zakazanej, wojennej miłości, odkrywaną przez młodą kobietę o biografii także naznaczonej traumatycznymi przeżyciami.

Podróż do przeszłości

Wszystko zaczyna się od antycznego mebla, przedwojennej szafy, która trafia do domu młodego małżeństwa. Barbarę, wielką miłośniczkę staroci, bardzo intryguje ten mebel. Jest piękny, lecz mocno zniszczony, poznaczony śladami czasu. Basia czuje podświadomie jakiś głębszy związek z tym przedmiotem – jej życie, choć krótkie, też poznaczyły dramatyczne wydarzenia. W jej snach pojawiają się zagadkowe miejsca, nieznane zapachy, tajemniczy ludzie. I młoda dziewczyna, która prosi o wysłuchanie jej historii. Barbara ma wrażenie, że to właśnie stojąca w jej domu szafa projektuje te dziwne sny. Chce za wszelką cenę poznać tajemnicę starego mebla i postanawia ruszyć śladami jego dawnych właścicieli. Nie spodziewa się, jak dramatyczną historię odkryje…

Zakazana miłość

Bo wędrówka zaprowadzi Barbarę w końcu do Sławkowa w Zagłębiu Dąbrowskim i tam właśnie znajdzie swój finał. Okaże się, że szafa była własnością żydowskiej rodziny, doświadczonej przez II wojnę światową i holocaust. Barbara ze skrawków opowieści, ze starych dokumentów i wspomnień powoli złoży historię Sary – tytułowej narzeczonej z getta, młodej Żydówki zakochanej w goju, synu tutejszego szklarza. Jak potoczy się historia tej zakazanej miłości? Jak się skończy? I jak wpłynie ona na życie Barbary?

Z historii getta w Sławkowie

Mieszkająca na Śląsku pisarka wraca w tej powieści do wojennej przeszłości swojego regionu, przywołując mało znaną historię getta w Sławkowie i Strzemieszycach. I choć fabuła jest fikcją literacka, to jej tło stanowi stosunkowo wierne odtworzenie wojennych realiów życia społeczności żydowskich w miejscowościach południowej Polski. Książkowa opowieść jest poprowadzona w dwóch planach czasowych, dzięki czemu będzie atrakcyjną lekturą zarówno dla fanów historii, jak i amatorów powieści obyczajowych. Sabina Waszut prowadzi akcję swojej powieści niespiesznie, pozwalając czytelnikom oswoić się ze światem, o którym opowiada, z jego bohaterami, z odległą wojenną rzeczywistością. Szybko poczujemy z nimi związek, pragnienie zrozumienia ich wyborów, rozwikłania zagadek biografii. Autorka pisze lekko, z talentem budując klimat swojej opowieści. I choć historie bohaterów są bolesne, a czasy, w jakich żyją, przepełnione nieludzkim cierpieniem, to czytelnik na końcu tej lektury mimo wszystko odnajduje nadzieję, a nawet pogodny uśmiech.